História plemena

 

 

Prvé zmienky o Bandogoch využívaných k ochrane majetku a rodiny pochádzajú zo stredovekého Anglicka zo 16.storčia. Názov bandogge sa prvý krát objavil v diele Dr. Johanna Caiusa De Canibus Britannicis, vydanom v Londýne roku 1570, a odvodzuje sa od výrazu „banned"- priviazaný k búde, alebo „boundaries"- hranice pozemku. Obidva výklady majú reálny základ. Jediné vtedajšie využívanie psa bola ochrana a obrana psom, ktorý bol priviazaný reťazou k búde a následne výhradne v noci pustený, aby strážil jemu zverené územie. Už v tej dobe bola veľmi cenená prirodzenosť týchto psov.Pes pustený na voľno neprekračoval hranicu svojho územia. Podrobnejší popis týchto psov podáva v roku 1586 Harrison v diele Description of England.


Postupom času a vďaka nekontrolovanému kríženiu však skutočný Bandog skoro vyhynul. Vývoj novodobého a súčasného Bandoga ako plemena spadá na začiatok 60. rokov 20. storočia a to vďaka americkému veterinárovi Dr. John Bayard Swinfordovi. Vývoj nie je doposiaľ ukončený, takže stále nie je ustálený hlavne exteriér plemena. Z tohto dôvodu nie je Bandog ešte uznaným plemenom FCI, aj keď sa jedná o jeho zaradení do kategórie pracovných plemien psov. Vývoj plemena je  spomaľovaný hlavne odlišnými spôsobmi výberu jedincov pre chov, pretože vkus a požiadavky na plemeno sa u jednotlivých chovateľov líšia.


Základnou myšlienkou pri šľachtení novodobých Bandogov bolo získanie väčších a silnejších jedincov ako je americký pitbullterriér, mohutných gladiátorov. Najčastejším spôsobom k získaniu Bandoga bolo kríženie psa amerického pitbullterriéra s fenou neapolského mastina alebo anglického mastifa, prípadné spojenie neapolského mastina s anglickým mastifom a následné zkríženie ich potomkov s americkým pitbullterriérom. Teoreticky sa mali spojiť obratnosť a charakter pitbullterriéra s gigantickou silou molossoidných plemien, tento zámer vyšiel nad očakávania.


Bandog je pes, ktorý predstavuje pôvodný vrchol kynologického šľachtenia psa až do extrémov, či už v stavbe tela alebo charakterovo. Jeho zdravé sociálne správanie, intenzívna reč tela, nezdegenerované inštinkty robia tohto psa vhodného k športu, k práci K9 alebo k rodine. Vizuálne extrémne pôsobivý, veľmi silný pes, ktorý počas šľachtenia nebol exteriérovo skrášľovaný. Bandog nebol nikdy módnym psom a zostal ochránený pred výstavným fanatizmom. Vďaka tomuto zostal až do súčasnosti zdravým a čistým psom. Bandog nikdy nestratil svoju pracovnú povahu, a vďaka výnimočnej inteligencii, tolerantnosti je aj vynikajúcim rodinným psom ktorý sa uplatní takmer všade. Nájde si uplatnenie ako obranný, policajný, colný, ale aj ako stopovací pes. Je výborným strážcom domu a dvora vďaka svojej prirodzenej povahe, má silne vyvinutý zmysel pre svoje teritórium, ku ktorému patrí jeho pán a členovia rodiny. K pánovi má vyvinutú úprimnú väzbu ale súčasne je oddaný, verný a prítulný celej rodine (vrátane detí). Rád svoju rodinu spoľahlivo a odvážne stráži.

 

Výchova Bandoga si vyžaduje dôslednú, trpezlivú, zrozumiteľnú a láskyplnú starostlivosť postavenú na vzájomnej dôvere, pozornosti, úcte a rešpekte. Dril, bezohľadnosť, násilie, tvrdosť vedú často k nechuti a slabým výkonom až k odporu. Zároveň potrebuje dostatok životného priestoru aby mohol byť z neho poslušný, bystrý, pracovitý, horlivý, spontánny, pozorný a verný priateľ. Je to pes, ktorý pánovi chce vždy vyhovieť a urobiť mu radosť a ako protislužbu očakáva pochvalu, hru, odmenu alebo pohladenie. Bandog môže byť vďaka svojej hravosti dobre motivovaný a zamestnaný. Práve preto je možné naučiť ho čo sa od neho očakáva a kde sú hranice. Rád sa zdržiava v prírode. Miluje vodu a všetko okolo vody, čo je už vidieť aj pri štencoch, ktoré sa máčajú v miske s vodou. V dospelosti by im nemalo byť odopreté plávanie. So svojimi druhmi chce nažívať v mieri a pomocou tónu štekania s nimi komunikuje, pričom používa výraznú a intenzívnu reč tela. Rád si získava kamarátov a pri hre sa ich snaží napodobovať. Je prívetivý a obratný avšak aj krajne opatrný pri prvom kontakte. Neprovokuje ale nenechá si "skákať po hlave". Je to skôr tolerantný ale dominantný pes, ktorý sa diplomaciou a šikovnosťou dokáže vyhnúť problémom a hádkam (bitkám). Ale ak nie je iné východisko, jeho razancia v protiútoku je fascinujúca a zdrvujúca. Bandog je veľmi športový a aktívny, preto potrebuje dostatok pohybu. Najlepšie je mu v dome so záhradou. Nemal by byť chovaný výhradne vo voliére. Bandog je nekomplikovaný, prispôsobivý, rýchlo a ľahko sa vžije do svojho nového okolia (domu). Voči rodine je oddaný, k cudzím je nepodplatiteľný. Jeho zdravá, sebaistá zdržanlivosť je len čistá inštinktívna opatrnosť, ktorá ho nenechá konať neuvážene a nerozvážne. Ako mláďa je neúnavný, stále v pohybe a čaká, že sa môže stať niečo napínavé, zaujímavé. Je senzibilný a vníma citlivo pokarhanie ako aj kolísanie nálad v rodine. Nie je pomstychtivý a negatívne zážitky a skúsenosti si príliš nepripúšťa a vďaka svojej sebadôvere ich dokáže dobre spracovať a zabudnúť na ne. Napriek svojej senzibilite je jeho myseľ vyrovnaná, a nie je duševne labilný, nervózny alebo bojazlivý . Predpokladom dobrého Bandoga je samozrejme jemu prispôsobená zrozumiteľne a pozitívne vedená výchovná metóda, v ktorej je zohľadnený jeho intelekt a potreba pohybu. Nakoľko Bandog potrebuje viacej času k dospievaniu, buduje si svoju sebaistotu a sebadôveru do cca 24 mesiaca svojho života.


Nezaobstarávajte si Bandoga ak mu nie ste schopný poskytnúť správnu výchovu, vedenie, lásku a dostatok času, nakoľko potrebuje neustály kontakt a záujem pána. Tým ušetríte sklamanie sebe i psovi, ktorý by sa tak mohol skôr stať bremenom pre svoje okolie ako potešením.

 


BANDOG (Swinfordov chovateľský program):

VYUŽITIE: Dokonalá ochrana osôb a majetku, vhodný do krízových situácií pre svoju výnimočnú odolnosť.V krajine pôvodu v USA sa používa ako strážny pes vo väzniciach s najprísnejším režimom.

 

PÔVOD

 

Ako to všetko začalo, Dr. John Bayard Swinford (USA) pracoval usilovne na vytvorení najúžasnejšieho plemena zo všetkých moderných psov, výborného spoločníka a dokonalého strážcu. Ako výsledok jeho myšlienky on a niekoľko jeho priateľov vyšľachtilo swinfordovho bandoga pred viac ako 40 rokmi, využívajúc výkonnostnú selekciu. Táto vízia vyústila do vyšľachtenia niekoľkých psov, ktorí boli silní, atletickí, stabilní a najdôležitejšie, že boli dokonale funkčnými spoločenskými a ochranárskymi psami. Swinfordova vízia o vytvorení niečoho čo by nevyzeralo ako mnoho tradičných pracovných psov, prechádzala veľkou selekciou. Ukazovalo sa, že u tradičných plemien sa kládol vonkajší vzhľad nad funkčné aspekty, ktoré boli pre jednotlivé pracovné plemená definované a v niektorých prípadoch dokonca prvoradejšie pred povahovými vlastnosťami a zdravím psov. Tradičné pracovné plemená sa stali iba prvoplánovým exemplárom toho, čím kedysi boli, strácali vyvážené zdravie, nevyhnutné mentálne schopnosti a boli všeobecne leniví. Mnohí dokonca vykazovali viaceré problémy správania. John túžil po opätovnom získaní týchto stratených schopností a zlepšení efektivity moderných ochranárskych psov.Po vytvorení pracujúcich ochranárskych psov vyselektovaním výkonu nad všetky ostatné kritéria, rovnako ako to bolo storočia predtým. John požadoval takých psov, ktorí by boli úplne spriaznení s rodinou a mali čiastočné gladiátorské vlastnosti. Želal si jeho strážneho psa úplne bezpečného, spoľahlivého, stabilného v jeho domácom prostredí avšak nebojácneho. John selektoval psov podľa ich chuti pracovať.Tieto psi zohrali hlavnú úlohu v prebudení funkčne pracujúcich mastifovitých typov psov na zlepšenie ich výdrže, náporu, atletickej schopnosti, sebavedomia a úplného zdravia.

 

HĽADANIE PLEMENA BANDOG

Používaním výkonnostnej selekcie Dr. John Swinford opatrne selektoval rozličné typy charakteru ochranárskych mastifov (pôvodne anglický mastif) a plemeno výkonnostne osvedčené "bull-n-terier" ( APBT - súčasný americký pitbullteriér ) k produkcii originálnych swinfordových bandogov. Bantu bol prvá generácia swinfordovej produkcie v roku 1960 z plemena osvedčeného APBT a výnimočnej feny anglického mastifa dobre známej ako OCTAVIA. Bantu predsa len nebol úplne prvým swinfordovým psom a nebol dokonca ani prvým swinfordovým Bantu. John ešte predtým, z predchádzajúceho vrhu, vychoval prvého swinfordovho Bantu, ale na nešťastie prvý Bantu zomrel pri autonehode. A keď John v roku 1971 zomrel, druhý swinfordov Bantu sa stal vlastne slávnejším na základe publikovania tejto skutočnosti vo vydaní júlovo - augustového čísla sporting dog journal Jackom Kellym z roku 1972 a v Carl Sementic´s first book. Legendárny chovateľ Pete Sparks tiež vlastnil Swinfordovho psa TORU, ktorá bola z chovu doktora Swinforda. Tak ako väčšina swinfordových psov TORINA genetika mala základ na kombinácii výhradne anglického mastifa a pôvodne zápasníckeho plemena APBT. Dúfajúc vo vyjasnenie týchto informácii niekoľkými otázkami o Swinfordových aktuálnych vrhoch v Sementic´s book, vrh v ktorom bol Bantu nebol popísaný, avšak vrhy niekoľkých iných bandogov boli. Tieto nekompletné informácie zavádzajú množstvo ľudí. Presné údaje o tom ako boli Swinfordovi psy krížení, boli zverejnené v Sporting dog journal, ale to bola obmedzená publikácia a preto nebolo ľahké tieto základné údaje uchovať. Bolo mnoho mylných predstáv vzťahujúcich sa k pôvodnému Swinfordovmu programu z plemennej knihy. Azda preto bol bandog menom THOR popísaný ako prvá generácia bandoga z neapolského mastina a APBT a bolo mnoho iných podobných projektov. Ak by sme obdržali kópiu plemennej knihy môžeme vidieť poďakovanie s menami Martin Lieberman a Kevin Covas. Martin bol veľmi dobre oboznámený s pracou doktora Swinforda a mnohé roky bol Swinfordov partner v šľachtení Swinfordových psov. Pán Lieberman sa neangažoval iba do chovu rozličných typov Swinfordových psov ale tiež napísal pôvodný Swinfordov štandard plemena. Tento pôvodný štandard je odvtedy evidovaný v SSDA (Swinford Sporting Dog Association) a adoptovaný ako Swinfordov breed štandard. Štandard má dodnes len informatívny charakter pretože najväčší dôraz sa kladie na povahové a pracovné vlastnosti psa.

BANDOG V SÚČASNOSTI

 

V súčasnosti sú názvom Bandog, Americký Bandog alebo American Bandogge Mastiff označovaní psi, ktorí pochádzajú z krížení podľa Swinfordovho programu (anglický mastif x APBT), ale aj psi, ktorí pochádzajú z iných programov kríženia napr. program Lucero´s Working Class K9 (APBT x neapolský mastin). V USA existujú chovateľské programy kde používajú na dosiahnutie Bandoga (napr. APBT x Kanárska doga, Americký buldog, Cane Corso, Argentínska doga, Boerboel, Bullmastif a iné molossoidné plemená). Avšak najúčinnejší chovateľský program čo sa týka funkcie Bandoga, bol stredoveký chovateľský program dosiahnutý krížením suky predchodcu súčasného neapolského mastina zo psom predchodcom súčasného pitbulla.
Štandard u Bandoga má informatívny charakter a základným kritériom pripustenia do chovu sú povahové vlastnosti. Bandog má výborné ochranárske vlastnosti a vyniká svojou oddanosťou a láskou k svojmu majiteľovi a jeho rodine. Bandog je veľmi dobrým psom ochrancom, ale každý kto ho vlastní, musí počítať s ohromnou silou, razanciou ktorú dokáže tento pes použiť v prípade narušenia jeho teritória.

POVAHA

Rovnako ako u väčšiny psích plemien je aj šteniatko bandoga rozkošné a milé. Bandog sa vyznačuje mimozmyslovým vnímaním a schopnosťou vcítiť sa do myslenia svojho majiteľa, ktorému je absolútne oddaný .V prípade, že sa bandog dostane do rúk nezodpovedného človeka alebo ho jeho majiteľ nebude zvládať, stane sa ako väčšina silných psov nebezpečným. V rukách zodpovedného a skúseného majiteľa a správnym výcvikom sa bandog stáva vynikajúcim ochrancom, ktorý nikdy nesklame. Navyše je to pes s veľmi dobrou ovládateľnosťou, rovnako je aj výborným stopárom. Je vhodný aj do rodiny s malými deťmi. Bandog je veľmi silný pes. Udržať ho na vodítku vyžaduje značnú fyzickú silu. Je vynikajúcim skokanom, výborne sa tiež pohybuje vo vode. Pri behu je absolútne zameraný na cieľ a nerozptyľuje sa okolím. Všetky tieto schopnosti sa dajú vynikajúco využiť pri športovej kynológii. Pri prenasledovaní figuranta bandog využíva svoj potenciál na maximum. Razancia je úžasná a v podstate nedáva šancu na únik. Jedná sa o psa, ktorému genetika nadelila snahu chytiť páchateľa za každú cenu. Neodradí ho ani protiútok palicou ani streľba. Jeho zákrok je vždy rovnako tvrdý a razantný. Vzhľadom k jeho extrémnemu stisku cítiť jeho zákus aj cez figurantský rukáv. Hovorí sa, že už šteniatka bandoga sú schopné prehryznúť hokejový puk. Bandog má vysokú odolnosť voči stresu. Pes sa vôbec nikoho a ničoho nebojí, pričom za každých okolností poslúcha príkazy svojho pána. Po práci môže figurant kľudne pristúpiť ku psovi a hladkať ho, pričom stačí jediný povel aby pes ihneď zmenil svoj postoj. Aj to svedčí o tom, že zo správne vedeného psa skúseným majiteľom vyrastie inteligentný pes vhodný aj ako vynikajúci spoločník. Ide o veľmi vyrovnaného a sebavedomého psa. V prípade, že nie je ohrozovaný majiteľ bandoga, môže bez problémov pristúpiť k nemu cudzia osoba a pohladkať ho, prípadne sa pohrať so psom. Bandog je skrátka verný priateľ do pohody aj nepohody.

O klube

Klub Amerických Bandogov vznikol v roku 2011. Jeho hlavným cieľom je združovať všetkých chovateľov psov plemena a usilovať sa o zveľadenie a rozšírenie chovu, propagáciu medzi záujemcami a širokou verejnosťou a prezentáciu slovenského chovu v zahraničí.

Kontaktné údaje

Novomeského 1266/25

962 31 Veľká Lúka

Slovenská republika

mail: info@bandog-kab.com

web: www.bandog-kab.com

Návštevnosť

1.png4.png5.png2.png7.png6.png
Dnes11
Včera147
Tento týždeň696
Tento mesiac795
Spolu145276

UPOZORNENIE!

Podľa autorského zákona č. 618/2003 Zb.z. v znení neskorších predpisov §74 ods.2,používateľ databázy,ktorá je uvedená na verejnosti akýmkoľvek spôsobom,nesmie ju používať inak ako zvyčajne,primerane a bez ujmy oprávnených záujmov zhotoviteľa databázy. Čítať viac ...

GDPR

© 2019 Klub Amerických Bandogov- KAB All Rights Reserved.
created by Bondi design- Webs4breeders.com
ADMIN Log-in

Search

Main Menu